Często

zadawane pytania

Żłobki Montessori Warszawa Ursynów

Jaka jest liczebność grupy?

Żłobkowe grupy Montessori zazwyczaj liczą ok 15 dzieci. Ilość nauczycieli zależy od samodzielności dzieci w grupie, przy czym maksymalna liczba dzieci na jednego dorosłego to 5. Grupy przedszkolne, z założenia są nieco większe i różnowiekowe, co wynika z kluczowych założeń pedagogiki Montessori dotyczących tworzenia małych, społeczności dziecięcych, w których każdy kiedyś jest najmłodszy i najstarszy. Takie zróżnicowane podejście pozwala najlepiej odpowiedzieć na indywidualne i grupowe potrzeby dzieci oraz zróżnicowane oczekiwania rodziców.

w jakich godzinach żłobek jest otwarty?

Zarówno żłobek, jak i przedszkole są czynne od 7:30 do 17:30. W żłobku istnieje możliwość zapisu dziecka na pakiet połówkowy od 7:30 do 12:30. Prosimy o kontakt w celu uzyskania szczegółowych informacji. W obu placówkach program Montessori realizowany jest do godziny 16:00. Po tej godzinie zapewniamy dzieciom opiekę świetlicową oraz zajęcia dodatkowe.

Jakie posiłki zapewnia żłobek?

Zapewniamy dzieciom śniadanie, zupę, drugie danie oraz podwieczorek, który oferujemy popołudniu, kiedy dziecko jest głodne. Ponadto, przez cały czas pobytu dziecka w żłobku czy przedszkolu ma ono dostęp do zdrowych przekąsek i wody. Mamy wyznaczony czas na wspólne posiłki. Wszyscy zbieramy się wtedy razem przy małych stolikach. Zachęcamy dzieci do samodzielnego jedzenia i picia. Realizujemy diety niestandardowe. Posiłki dostarcza firma zewnętrzna „Krzepka Rzepka” – znana z jakości i prawdziwej pasji do przygotowywania zdrowych posiłków uwielbianych przez dzieci na bazie sezonowych produktów od sprawdzonych, lokalnych dostawców.

Jak przebiega proces odpieluchowania?

Dzieci gotowe na siadanie na maleńkiej toalecie są zachęcane do jej używania. Staramy się pominąć etap nocnika. W placówce przy sedesach znajdują się specjale platformy, aby dzieci czuły się w toalecie naprawdę komfortowo. Zanim rozpoczniemy proces odpieluchowania, ważna jest obserwacja dziecka - czy i jak komunikuje swoje potrzeby oraz wsparcie w nauce samodzielnego ubierania /rozbierania się. Korzystanie z toalety jest naturalnym procesem, które można mądrze wesprzeć. W naszym żłobku tworzymy indywidualny plan odpieluchowania wspólnie z rodzicami dziecka.

Jak przebiega Adaptacja?

Każde dziecko jest inne zatem indywidualnie podchodzimy do adaptacyjnych potrzeb każdej rodziny. Pójście do żłobka lub przedszkola jest ważnym wydarzeniem, które kształtuje zaufanie dziecka i jego otwartość na nowe sytuacje i ludzi. Zachęcamy rodziców do bycia dyspozycyjnym w czasie adaptacji. Dla części dzieci adaptacja wymaga tygodnia, dla części czas ten ulegnie skróceniu lub wydłużeniu. Każda zmiana wymaga czasu i uważności. Dla rodziców przygotowaliśmy podręcznik dający dużo wsparcia i inspiracji na czas adaptacji. Więcej o nas w artykule Adaptacja w żłobku. Jak to wygląda w żłobku Harmony Montessori Park?

W jakim wieku są dzieci w grupie?

Zarówno w żłobku, jak i w przedszkolu grupy są różnowiekowe. W grupach Montessori mamy dzieci w wieku od 4 do 36 miesięcy. W zależności od liczby dzieci w danym wieku dzieci są razem lub dzielimy się na grupy do (infants) i od 18 miesiąca życia (toddlers). Grupę przedszkolną tworzą dzieci w wieku 2,5 do 6 lat. Takie otoczenie jest naturalnym odwzorowaniem życia w społeczności, w której przecież żyją ludzie w różnym wieku. Dzięki temu dzieci mogą doświadczyć sytuacji różnorodności interakcji społecznych oraz bycia w różnych rolach np. jako najmłodszy, jak i po pewnym czasie jako najstarszy członek grupy. Rozwija to w dzieciach empatię i uczy uważności na innych. Starsze dzieci chętnie są dla młodszych modelem do naśladowania oraz pomagają w prostych czynnościach.

Jak często dzieci wychodzą na dwór?

Dzieci wychodzą na dwór raz lub dwa razy dziennie, w zależności od gotowości grupy. Raz przed południem i drugi raz (jeśli pogoda dopisuje) popołudniu. Bardzo prosimy rodziców by zaopatrzyć dzieci w odpowiednie ubrania (niezależnie od pogody jaka jest rano, w południe może padać). Na dworze dzieci mają możliwość pracy montessoriańsiej w ogrodzie. Pamiętajmy, że nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania. Zatem bądźmy gotowi!

Czy można przynosić zabawki?

W placówce Montessori są wszystkie niezbędne materiały i pomoce by zapewnić dziecku odpowiedni rozwój intelektualno-poznawczy. Przynoszenie zabawek do żłobka czy przedszkola sprawia, że dziecko ma zajęte zarówno ręce i swoją uwagę daną zabawką. Wszystko w otoczeniu montessoriańskim jest na wyciągnięcie dłoni dziecka. Ważne jest zatem by dziecko miało wolne ręce by sięgnąć po to, co przyciąga jego uwagę.

Czy są zajęcia dodatkowe?

Jako placówka Montessoriańska oferujemy ograniczoną liczbę zajęć dodatkowych, poza godzinami realizowania naszego bogatego programu Montessori. W trakcie całego pobytu w żłobku i przedszkolu dzieci mają czas na pracę własną z materiałami Montessori, co jest sednem tej pedagogiki. W tym czasie dzieci mają również czas na rozmaite aktywności takie jak: zajęcia umuzykalniające, malowanie, czytanie książek, sadzenie i podlewanie roślin, mycie okien, tworzenie prac plastycznych i wiele innych. Dodatkowo w przedszkolu w ramach czesnego dzieci mają zorganizowane zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, zajęć ogólnorozwojowych z piłką oraz rytmiki. Dzieci pracują także z materiałem sensorycznym i matematycznym. Jeden z nauczycieli w grupie komunikuje się z dziećmi w języku angielskim. Wybrane zajęcia dodatkowe, uzupełniające tak bogaty program oferowane są w godzinach popołudniowych. Aktualne oferta znajduje się w zakładce OFERTA DODATKOWA

Czym się różni żłobkowa grupa konwencjonalna od grupy Montessori

Zasadniczą różnicą jest autentyczny program Montessori, który jest realizowany jedynie w grupach Montessori pod okiem wykwalifikowanego w tej pedagogice nauczyciela Montessori. Dodatkowo, jeden z nauczycieli w takiej grupie komunikuje się z dziećmi wyłącznie w języku angielskim. Wszystkie wnętrza w placówce i pomoce są spójne i opierają się na pedagogice Marii Montessori. W grupie konwencjonalnej w standardzie miejskim skupiamy się natomiast na opiece i wspólnej zabawie, którą dzieciom organizują opiekunki żłobkowe ze stosownymi uprawnieniami.

zapisz się na

Newsletter aby otrzymać nasze aktualności i ofertę zajęć dodatkowych.